נעלי אדידס מאז ועד היום - איך המותג צמח?

לוגו שלושת הפסים המיתולוגי של אדידס הפך לאחד מסמלי ההיכר של עולם הספורט בכלל ושל נעלי ההתעמלות בפרט. הנעליים, אשר היו לסמל של מצוינות כבר מיומם הראשון, התחילו כעסק משפחתי בעיירה קטנה בגרמניה והפכו לאחד המותגים הכי גדולים בעולם. הנה הסיפור המלא על אגדה שהייתה באמת.

אדידס - השנים הראשונות

לא הרבה יודעים זאת, אך בתחילת שנות העשרים של המאה שעברה הייתה אדידס עסק משפחתי צנוע של האחים לבית משפחת דסלר. ביוזמת אביהם, ייצרו השניים נעלי ספורט במפעל קטן ליד העיר נירנברג והתפרנסו בדוחק מהעסק המשפחתי הראשי של אותה התקופה - מכבסה קטנה שהייתה מנוהלת על ידי אם המשפחה.

הפריצה הראשונה - האולימפיאדה

הפריצה הראשונה של נעלי אדידס לתודעה הבינלאומית התרחשה הודות לאולימפיאדת ברלין. העובדה שצמד האחים הצליח לשכנע את האתלט האגדי ג'סי אוואנס להתחרות עם זוג נעלי ספורט בייצור עצמי, הפכה את המותג לשם דבר בין לילה. מיותר לציין, שההצלחה של האתלט הטוב בזמנו לא נעלמה מעיניהם של ספורטאים נוספים אשר רצו את הטוב ביותר. בשנים הבאות מכרו האחים מאות אלפי זוגות של נעלי ספורט.

הפרידה הגדולה

כאמור האידיליה לא נמשכה יותר מדי זמן וכבר בשנות הארבעים של המאה העשרים, נפרדו האחים ופתחו שתי חברות המתחרות. בעוד שהאח הצעיר פתח את חברת פומה המוכרת, האח המבוגר יותר נשאר נאמן לשם המוכר וסימן את הלוגו המיתולוגי כסמל החברה. לפרידה הגדולה היו גם השלכות כלכליות, מיתוגיות ואופרטיביות על תפקודה של אדידס.

נעלי הכדורגל הראשונות והמיתוג המהפכני

אדידס החדשה לא מכרה רק נעלי ספורט נהדרות, היא השתמשה במיטב הספורטאים של התקופה בכדי להפיץ אותן. מוחמד עלי היה הראשון להיות מזוהה עם ענקית האופנה מגרמניה אשר החלה להיות הספונסרית הראשית של מרבית נבחרות הכדורגל של הגוש המזרחי. ואם כברמדברים על נבחרות כדורגל, הרי שאדידס השיקה את נעלי הכדורגל המוכרות לכולנו בגזרתם הנוכחית.

מות האחים ומאבקי השליטה על המותג המנצח

עם מות האחים והכניסה של משקיעים חיצוניים לחברה, הפכה אדידס מעסק משפחתי לאחד מתאגידי הספורט הגדולים בעולם. ההנפקה של מניות החברה בסוף שנות התשעים של המאה שעברה, הייתה צעד אדיר לעבר התרחבות גלובלית. וכאשר כמה מטובי הספורטאים חיכו בתור בכדי לקבל חוזה חסות, זה היה רק עניין של זמן עד שהחברה תהפוך גם למותג אופנה.

נעליים מעוצבות ורכישת ריבוק

לקראת המילניום הנוכחי נעלי אדידס לא היו רק סמל ספורט אלא מותג אופנה לכל דבר. הנכונות של החברה לייצר נעלי התעמלות שגם יהיו נוחות וגם יעוצבו על פי הטרנדים האחרונים בתחום, יצרו קהל נאמן למותג הגרמני. הרכישה של ענקית הספורט ריבוק ושילובה במערך השיווקי של אדידס, סיפקה את החותמת האחרונה לעוצמתו של המותג.

באתר אניארובי תמצאו את כל דגמי אדידס החדשים! לצפייה בקטלוג המלא של נעלי אדידס לגברים לחצו כאן.