מה זה אומר נעל ריצה מתקנת?

אין צורך להכביר מילים על החשיבות של בחירת נעליים איכותיות, בייחוד כאשר הן מיועדות לשמש לספורט או לריצה. מה שחשוב להדגיש הוא שבחירת הנעל האולטימטיבית אינה משימה פשוטה כלל וכלל, כאשר ברורה ההתאמה הנדרשת שלה למצב הרגל. בשנים האחרונות, הולכות ותופסות תשומת לב ניכרת נעליים מיוחדות, המכונות "נעלי ריצה מתקנות" ומתאימות לרגליים בהן פגם זה או אחר. הנה כל מה שחשוב לדעת עליהן.

מה הופך נעל ריצה למתקנת?

ברמת ההגדרה הבסיסית, נעל ריצה מתקנת, כפי שניתן בוודאי להסיק משמה, נועדה למצבים בהם כוללת כף הרגל של האדם ליקוי מסוים. הנעל נועדה להתמודד איתו באמצעות המבנה שלה, התכונות שהיא מגלמת (בלימת זעזועים, למשל), אופן התפירה וכיוצא בזה. הדוגמא המובהקת ביותר לכך היא קשת נמוכה, הידועה גם בתור פלטפוס. בין התפקידים הספציפיים של הנעל המתקנת המיועדת למטרה זו ניתן למנות הענקת תמיכה של ממש לכף הרגל, וזאת במטרה למנוע מצב בו היא נוטה פנימה – מה שכולל בתוכו שורה ארוכה של סיכונים, ובעיקר נפילות או פציעות.

 נעל ריצה מתקנת - סקוני

(לחצו על התמונה למעבר לעמוד נעלי סאקוני לגברים)

מצב אחר אשר הנעל המתקנת מיועדת להתמודד איתו, גם כן מורכב בכל קנה מידה, הוא תופעה המכונה "פרונציה". המדובר הוא, מבחינה מעשית, בתרחיש בו קשת כף הרגל קורסת פנימה, לכיוון הרגל הנגדית, בעת נחיתה של כף הרגל על פני הקרקע. אפשר להתבונן על הפלטפוס, מצב בו קשת הרגל נמוכה, כמקרה פרטי של הפרונציה, אם כי כמובן שייתכן גם מצב הפוך, בו הקשת דווקא גבוהה.

אז איך מתחילים?

ישנן מספר דרכים באמצעותן ניתן לבחור את הנעל המתאימה ביותר לרגל שלכם (קראו על הנושא), או אפילו לאופן הריצה שלכם. בעוד שהספורטאים המקצועיים יעברו הליך מורכב של ניתוח תנועות כף הרגל שלהם במהלך ריצה, במעבדות ייעודיות לניתוח התנועה, רצוי שהאדם הממוצע, קודם כל - יבצע את הבחירה באמצעות מדידה של גובה הקשת שלו. חברות הפועלות בתחום יסייעו בכך, כאשר ניתן לבצע את המדידה גם באופן עצמאי. ממצאי הבדיקה הם חיוניים בדרך למציאת הנעל המתקנת, כך שאין לזלזל בה.

בחירת נעלי ספורט חייבת להתבצע רק לאחר שמודדים אותן על גבי הרגל, ולו עקב שורה ארוכה של מחקרים המצביעים על קשר הדוק בין נוחות הנעילה ליעילות הריצה, כמו גם להקטנה של שיעור הפציעות. חשוב לשים לב שברוב המקרים ניתן להתרשם מהנוחות גם באמצעות הליכה, ולא בהכרח ריצה, ולו מכיוון שנעל הנוחה להליכה תהיה נוחה גם לביצוע הספורט.

נעלי ריצה מתקנות יהיו, מטבע הדברים, מעט יקרות יותר מאשר ה"רגילות", אך דומה שהתוספת במחיר בטלה אל מול היתרונות. בתחום הנעליים, מה שזול עלול להיות יקר – בייחוד עבור הגוף שלכם. אז בואו להתרשם ממגוון נעלי הריצה של נייקי, אנדר ארמור, אדידס ומותגים נוספים והתאימו לכם נעל ריצה מתקנת.