החשיבות של מגנזיום וסידן להתאוששות מאימון גופני

כולנו מודעים היטב לתרומה העצומה של אימונים גופניים לבריאות שלנו וגם לנפש. רבים מאיתנו גם הופכים את ההבנה לחלק משגרת החיים וכוללים בה פעילות ספורטיבית. על-מנת להפיק מקסימום תועלת, חשוב להקפיד על תדירות נכונה, רמת קושי מדויקת (לא גבוהה מדי כדי לא להסתכן בפציעה וגם לא נמוכה מדי כדי שהשרירים אכן יתפתחו) - ועוד נושא שרצוי להקדיש לו תשומת לב הוא ההתאוששות אחרי כל אימון. בפרט, מומלץ להבין למה סידן ומגנזיום, שני מינרלים חיוניים באופן כללי, משמעותיים במיוחד למטרה זו.

איך המגנזיום עוזר למתאמנים ומהם המקורות הטובים ביותר שלו?

מגנזיום מסייע לכל מי שמתאמן במספר דרכים חשובות: ראשית, המינרל חיוני לצורך פעולת אנזימים מסוימים שמבטיחים ניצול אופטימלי של החלבונים בגוף ובהתאם אימונים אפקטיביים יותר. בנוסף, הוא תורם להפחתת העייפות, כך שניתן להאריך את משך הפעילות הגופנית. המגנזיום מונע דלקות והתכווצויות של שרירים, רמה תקינה שלו הכרחית לצורך חילוף החומרים של הקורטיזול אחרי כל אימון (מרכיב משמעותי בהתאוששות) ועוד דרך שבה מינרל זה עוזר למתאמנים היא הגדלת הרגישות של התאים לאינסולין (רגישות נמוכה פוגמת ביכולת לבנות שרירים ולהיפטר משומן מיותר).

השפעה חשובה נוספת של מגנזיום היא על מערכת העצבים, ובפרט יש לו אימפקט מרגיע. המקורות הטובים ביותר של מגנזיום הם מזונות שעשירים בו - קטניות, זרעים (ובפרט גרעיני חמנייה), אגוזים (ובמיוחד הקשיו), שקדים, בוטנים, נבט חיטה, עלים ירוקים (ובפרט אלה הכהים דוגמת התרד ועלי הסלק), בננות ושוקולד מריר.

מדוע רמה גבוהה של סידן חשובה כל כך?

רמה נמוכה מדי של סידן בגוף עלולה להוביל לפגיעה בבריאות העצמות. הסיבה לכך היא שבכמעט כל עצם בגוף מתרחשים כל הזמן תהליכים של פירוק ויצירה מחודשת. ככל שקצב הפירוק גבוה יותר, כך נדרש יותר סידן לטובת היצירה של תאי העצם החדשים - וספורטאים הם אחת מהקבוצות שעבורם מינרל זה חיוני במיוחד (כמו גם ילדים, מתבגרים ונשים בגיל המעבר).

למעשה, ביצוע פעילות גופנית, ובפרט אינטנסיבית, כשרמת הסידן בגוף לא תקינה עלול להוביל לשברי מאמץ - וכתוצאה מכך לצורך לוותר על ספורט למשך פרק זמן מסוים.

איך להבטיח רמה נאותה של סידן בגוף?

על-מנת לבנות את העצמות באופן יעיל ולמנוע נזקים בעקבות אימונים גופניים, חשוב להקפיד על צריכת סידן בכמות מספקת.

מקור אחד של סידן הוא מזון. בין השאר, ניתן למצוא כמויות גדולות של מינרל חיוני זה במוצרי חלב, מוצרי סויה, טחינה (בעיקר משומשום מלא), שקדים, ברוקולי, כרוב, קטניות ופפאיה ועוד. עוד כדאי לדעת שמחסור בוויטמין D מקשה על ספיגת הסידן וכך גם כמויות עודפות של מלח או חלבון מן החי.

במקרים אלה, ובכל מצב שבו ישנו חשש שהתזונה לא מספקת לגוף את כל הסידן שלו הוא זקוק, מומלץ להשלים את החסר באמצעות תוסף מתאים. בהקשר זה כדאי לדעת שהאופציה היעילה ביותר מבחינת הספיגה היא סידן אמורפי. לפי אנשים המשתמשים במוצרי חברת דנסיטי, הסידן האמורפי שלה הוא איכותי במיוחד. שווה לנסות.

 *** התמונה באדיבות: Copyright: <a href='https://www.123rf.com/profile_standrets'>standrets / 123RF Stock Photo</a>