שאלת הגרביים

צרכן ציוד הספורט הסביר משקיע מחשבה רבה בבחירת נעליו – הוא מוודא שהן מספקות את כל צרכיו ומתאימות לו כמו כפפה. אבל הנעלה היא לא רק נעליים; אחד האלמנטים החשובים הם גם אלמנט כמעט שקוף – בחירת הגרביים. אז הנה כמה מילים על שאלת הגרביים.

גרביים בסיסיות

גרבי ספורט בסיסיות, הן גרביים בעלות אחוז כותנה גבוה, לא מעט תפרים פנימיים, וללא התאמה אנטומית .גרבי ספורט רגילות עשוייות בדרך כלל מ-50%-70% כותנה – לרוע המזל, כותנה סופגת זיעה אל תוך הגרב, וגרב רטובה מהווה מקור מצויין לשיפשופים ושלפחויות. באימון של חצי שעה בקיץ (במיוחד בישראל) גרביים מכותנה יהיו מספיק רטובות כדי לגרום ליבלות ולהרגשה לא נעימה ובעיקר חום בכפות רגליים. כפות הרגליים זקוקות לסביבה מאווררת בזמן הריצה, וגרביים רטובות לא רק חונקות את כף הרגל, הן גם מחממות אותה– זה לא נעים לאף אחד.
בנוסף לחוסר נידוף הבד, ריבוי תפרים בתוך הגרבי כותנה מייצר נקודות חיכוך כואבות, שעלולות להתפתח לפצעים ושיפשופים בעור – במיוחד בסביבה לחה וחמה, שהגרביים מייצרות.
מצד שני, הן זולות, זמינות ומגיעות בחבילות של שלושה. הן מספקות לאימונים קצרים ופעילות מתונה או בחדר כושר, גם אם לא אופטימליות.

גרביי ספורט של נייקי עם אחוז גבוהה של כותנה. מתאימות לפעילות במכון כושר. 

גרביי ספורט של אדידס בעלי אחוז כותנה נמוך אך אינן מתאימות לפעילות מאומצת כגון ריצה למרחקים.

גרביים מקצועיות

לעומת גרבי הכותנה הרגילות, גרביים מקצועייות עשויות מבד סינטטי מיוחד המיוצר בטכנולוגיות מתקדמות. הבד הנושם מאפשר לאויר להיכנס ולצאת בחופשיות ומצנן את כף הרגל. בנוסף, הבד הפנימי מעביר את הזיעה לצד החיצוני של הגרב, שממנו הזיעה מתנדפת – בצורה זו מצטברת הרבה פחות לחות ברגל, מה שמונע בעיות רפואיות שונות ומצמצם את הסיכוי לשיפשופים, שלפוחיות, ופצעים כואבים.
כמו כן, לרוב גרביים מקצועיות בנויות בצורה שתואמת את האנטומיה של כף הרגל. הן מחולקות ומסומנות לגרב שמאל וגרב ימין, וחלוקה זו מונעת היווצרות הבליטות והעיוותים באיזור הבהונות שנוצרים כשגורבים גרב פעם בצד ימין ופעם בצד שמאל. מעבר לזה, יש בהן גם מעט מאוד תפרים פנימיים, כדי למנוע חיכוך עם הרגל.
כל הדברים האלו נבנים לזוג גרביים שמספקות סביבה נוחה ומאווררת לכפות רגליינו ובנויות לפעילות אינטנסיבית עד מאוד, כמו ריצה למרחקים ארוכים. הן מגיעות בד"כ בחבילות של שתי זוגות, ומומלצות מאוד לכל מי שעושה ספורט באופן קבוע.

גרביי ריצה של אדידס מגיעים 2 זוגות בחבילה, חלוקה לרגל ימין ושמאל, עיבוי הגרב בתחתית.

גרביים דקות מבית אסיקס, עשויות בד מנדף, חלוקה לרגל ימין ורגל שמאל.

גרביי ריצה של ברוקס, שלישיה בחבילה, הגרב עבה בתחתית, דקה בחלקה העליון.

גרבי עילית

רמה אחת מעל גרביים מקצועיות, גרבי העילית הן גרביים ללא תפרים פנימיים, יכולת נידוף מקסימלית והתאמה אנטומית מושלמת שכוללת גם עיבוי של הבד בנקודות קריטיות. גרבי עילית מחבקות את כף הרבל באמצעות גומיה במרכז, והן מתאימות לפעילות סופר אינטנסיבית כמו מארתונים. קונים אותן בזוגות בודדים והן בד"כ די יקרות, אבל כביסה נכונה יכולה לוודא שהן ישמרו לזמן רב.