התעמלות עם מינימום הזעה

אוהבים להתאמן בשטח אבל מזיעים גם בחודשי הקיץ? כדאי שתדעו שקיימים שפע פתרונות החל ואביזרים המונעים הזעה ועד לטיפולים חדשניים שיסייעו לכם להזיע פחות.

אביזרים למניעת הזעה

כאשר אתם יוצאים להליכה היומית שלכם בפארק או לריצה מאומצת בשבילים ברחבי העיר, בוודאי כבר גיליתם כי גופייה רגילה אינה מצליחה למנוע את שטפי הזיעה. ביגוד אווירי יותר יכול למנוע חלק ניכר מהזיעה. חולצה המשלבת בד עם רשת, חולצות מנדפות זיעה הכוללות יוני כסף ומכנסיים קצרים אווריריים יאפשרו לכם לרוץ בקלות רבה יותר. נסו לבדוק את היתרונות של חולצות דריי פיט בתחום זה.

זיעה בפנים אף היא מפריעה פעמים רבות לפעילות הגופנית. למרבה המזל, ניתן לספוג את הזיעה מיד כשהיא מופרשת מהמצח אשר בו מרוכזות מרבית בלוטות הזיעה באזור הפנים. כיצד? באמצעות אביזרי שיער וכן מגני זיעה מתאימים העשויים מחומרים אשר סופחים את הזיעה. בנוסף, מומלץ להצטייד בכובע מתאים בזמן פעילות חוץ על מנת למתן את ההשפעה של השמש על הגוף.

מקום נוסף שמשפיע על הטמפרטורה הכללית של הגוף הוא כף הרגל שלנו. כאשר אנו בוחרים את נעלי הספורט כדאי לבחור נעלים הכוללות גם פתחי אוורור קטנים בנעל דוגמת נעלי Vibram עם ההתאמה המושלמת לאצבעות הרגליים. בזמן הריצה כדאי ללבוש גרביים שאינן מחליקות אך עדיין דקות מספיק על מנת למנוע הזעת יתר. הגרביים והרגל יחד צריכים להתאים בדיוק לגודל הנעל על מנת לא ליצור לחץ שיגרום להזעת יתר.

חשוב לזכור כי הזעה בכף הרגל אינה רק מעיקה, אלא גם עשויה לגרום להתפתחות של בקטריה. לכן, מומלץ לבחור נעליים הכוללות רפידות עם גימור אנטי-בקטריאלי שימנע את ההזעה ואת הניחוח הנלווה לכפות רגליים מזיעות.

מדוע אנו מזיעים?

כל בעל חיים וגם בני האדם נהנים ממנגנונים מובנים בגוף על מנת להתאים עצמנו לתנאי האקלים. חתולים וכלבים למשל ישתמשו בלשונם על מנת לצנן את הגוף. בני האדם משתמשים במנגנון דומה המקרר אותנו באמצעות אידוי נוזלים ברחבי הגוף. לכן, במהלך ימי הקיץ או בזמן מאמץ אנו מזיעים.

קיימים שני סוגים שונים של בלוטות הזעה בגוף. הסוג הראשון, הוא בלוטות הזיעה האקריניות -המפרישות נוזלים בלבד ולכן אינן גורמות לריח. הסוג השני הוא בלוטות הזיעה האפוקריניות - הגורמות לריח רע. מדוע? משום שהן מכילות, לצד הנוזלים, גם חומרים שומניים המפורקים על ידי חיידקים ויוצרים את הריח הלא נעים. למרבה המזל, כיום יש פטנטים גם למניעת זיעה זו.

מניעת הזעה באמצעות טיפול

האביזרים שצוינו לעיל אמנם מקלים על הזעה בכל הגוף בעת הפעילות הספורטיבית עבור רוב האנשים, אך לעתים נדרש טיפול ממוקד יותר על מנת למנוע הזעת יתר בבתי השחי בזמן פעילות גופנית. טכנולוגיה חדשנית מאפשרת למנוע חלק ניכר מההזעה. טיפול המכונה Miradry מאפשר למנוע את הבעיה של חימום בלוטות ההזעה הממוקמות בבתי השחי. כיום ישנם טיפולים קצרים שיכולים לתת מענה להזעת היתר באזור בית השחי.

אותה טכנולוגיה מאפשרת לפתור בעיה נוספת – הזעה בכפות הידיים. הן במהלך ריצה והן במהלך שימוש במכשירים שונים בזמן מאמץ במכון כושר, רבים נוטים להזיע בכפות ידיהם. הזעה זו אינה נעימה ועשויה גם להיות מסוכנת (במידה ואתם אוחזים במשקולות למשל). לכן, באמצעות טיפול מתאים ניתן להפסיק את פעולתן של בלוטות הזיעה באזור זה בגוף ולאפשר לגוף להתאמן בקלות רבה יותר.

לסיכום, כיום, בזכות מגוון אביזרים ופתרונות טכנולוגיים אינכם חייבים להזיע על מנת לחוש את האימון הגופני. נסו ליישם כמה מן ההמלצות שלנו ותגלו כי ריצה, ריקוד, התעמלות אירובית ופעילויות נוספות יכולים להיות אינטנסיביות מאד מבלי זיעה הניגרת מכם.

*** (תמונה: Shutterstock)