הליכה נכונה ובריאה - טעויות נפוצות

הליכה היא הפעילות הגופנית הפופולאריות ביותר כיום, ואכן – היא מגלמת בתוכה מגוון רחב של יתרונות. היא מאפשרת לנו לשמור על כושר גופני, לנשום אוויר צח ו"לראות עולם", מה שלא מובן מאליו בעת הנוכחית. עם זאת, חשוב להתייחס בכך שלא מעט אנשים אינם מבצעים את ההליכה על פי הספר, מה שעלול להביא לנזקים שונים עבורם ועבור הגוף שלהם. אז מהן הטעויות הנפוצות שנעשות כיום בקרב אוכלוסיית ההולכים?

טעיות בהליכה

שימוש בנעליים שאינן מתאימות

התרחיש הראשון, נפוץ בכל קנה מידה, הוא שבמקרים רבים נעלי הספורט בהן אנו משתמשים אינן אידיאליות, בלשון המעטה. נעילת נעלי ספורט שאינן נוחות, אינן איכותיות או לחילופין כאלה שלא מתאימות לכף הרגל שלנו, עלולה לגרום נזק של ממש עבור הגוף שלנו. בין השאר, מדובר כאן על שרירים תפוסים, כאבי גב וכיוצא בזה, המביאים לנזק בטווח הקצר והארוך כאחד. בתנאים האלה, חשוב להשקיע את המאמצים הראויים בבחירת הנעליים ולוודא את מידת ההתאמה שלהן לרגל, כמו גם לתנאי ההליכה. 

רוצים לדעת איך לבחור נעל מתאימה? קראו את המדריך הבא >>

אופי ההליכה

הליכה בריאה צריכה להיעשות בצורה נכונה. גם כשזה נוגע לאופן בו הפעולה הפיזית הזו נעשית. טעות מקובלת ראשונה היא ניסיון להגביר את קצב ההליכה, כמו גם "לצמצם פערים", באמצעות צעדים גדולים, שעלולים להיות גדולים מדי. הדבר מביא, בין היתר, לעומס יתר על מפרקי הרגל ומעייף את השרירים. תחת זאת, הגברת הקצב צריכה להיעשות תוך הגברת קצב העברת הרגליים. כאשר צועדים, חשוב מאוד שהראש יביט קדימה – גם כאן, אנשים רבים לא מקפידים על כך. כאשר המבט הוא לכיוון הקרקע, כפי שאפשרי במצב של עייפות, תנוחות הראש והגב משתנות להן,  . דבר שעלול להביא לנזק מצטבר לאיברים אלה. הליכה נכונה צריכה להיעשות כאשר הגב זקוף והפנים מישירות מבט קדימה

.שריפת קלוריות תתבצע בכל מקרה כך שאתם לא צריכים לדאוג

מילת המפתח: טבעיות

הליכה, כדי שתהיה יעילה ובריאה, צריכה להיות טבעית ככל האפשר. בהקשר הזה, מומלץ מאד לנשום בצורה רגילה – נשימות משוחררות ועמוקות – עם התאמה מסוימת לקצב המאמץ. זאת, בניגוד לאלטרנטיבה של נשימות מאולצות, שאמורות לסייע להיכנס לקצב אך מביאות להפעלה לא טבעית של השרירים, לעומס יתר על ריאות הגוף ולאימוץ הרגלים לא נכונים של נשימה. גם תנועות הידיים, באם מבצעים כאלה כדי להגדיל את עצימותה של הפעילות, צריכות להיות טבעיות.